پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مراسم روز درختکاری در آستان مقدس امامزاده ابوالحسن(ع) برگزار شد
پیشخوان روزنامه ها
آمار بازدید
بازدید روز : 9549
بازدید کل : 155818
آخرین بروزرسانی:
27 آذر 1397 11:39
بازدید : 188 19 اسفند 1396 12:21 شماره :47530

مراسم روز درختکاری در آستان مقدس امامزاده ابوالحسن(ع) برگزار شد
 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران به نقل از خبرگزاری شبستان، مراسم روز درختکاری به همت اوقاف استان تهران و امامزاده ابوالحسن(ع) با حضور حجت‌الاسلام قاسمپور جانشین نماینده ولی فقیه در منابع طبیعی، هدایت‌الله جمالی‌پور فرماندار شهرری، حجت‌الاسلام استاجی مدیر کل بقاع سازمان اوقاف، حجت‌الاسلام خانی معاون فرهنگی اوقاف شهرری، کریمی تولیت آستان مقدس امامزاده ابوالحسن(ع) و دکتر کیان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران در این مکان مقدس برگزار شد.

در ابتدا و حاشیه این مراسم که پس از قرائت دعای ندبه حجت‌الاسلام قاسمپور جانشین نماینده ولی فقیه در منابع طبیعی به سخنرانی پرداخته و گفت: خداوند کلمه طیبه را به ریشه پاکیزه تعبیر کرده که ریشه آن در زمین و شاخه‌های آن در آسمان است، پیامبر(ص) فرمودند من درخت نبوت، حضرت فاطمه زهرا(س) شاخه آن، امیرمومنان امام علی(ع) شکوفه آن، حسنین میوه‌های آن و شیعیان ما برگ‌های این درخت هستند.

وی افزود: اسلام هر روز را روز مادر می‌داند پیامبر(ص) می‌فرمایند هر جا گرفتار شدید کنار قبر پدر یا مادر بروید 7 مرتبه ان انزلنا بخوانید خداوند به دعای آنها حاجت شما را برآورده به خیر می‌کند، مادر نقش بسیار عظیمی در تحول زندگی مادی و معنوی، اجتماعی و فرهنگی انسان دارد.

حجت‌الاسلام قاسمپور با بیان اینکه مادران منبع عظیم رافت و رحمت خداوند هستند، عنوان کرد: مادران شیره جان خود را به فرزندان می‌دهند که آنها قوی و بزرگ شوند، این خصلت مادر را درخت نیز دارد که از جانب خداوند مامور هستند تا غبار و آلودگی را جذب و هوا را لطیف کرده و اکسیژن به بشریت تحویل می‌دهند، درخت‌ها و جنگل‌های زیادی نابود شدند که به انسان‌ها حیات ببخشند.

نماینده ولی فقیه در منابع طبیعی  ادامه داد: درختکاری سیره انبیا و اهل‌بیت(ع) بوده است در کشور ما روز درختکاری تلاش می‌شود این سنت حسنه به صورت نمادین احیا شود.

وی با بیان اینکه روز درختکاری نباید مختص یک روز باشد، بیان داشت: باید از درخت‌های غرس شده محافظ شود که خشک نشوند، همه انبیا به شغل درختکاری مشغول بودند، حضرت امیرمومنان امام علی(ع) نخل‌ستان‌های زیادی را احداث و وقف فقرا کرده بودند.

حجت‌الاسلام قاسمپور با استناد به چند روایت و حدیث، گفت: اگر کسی درختی را غرس کند بعد از مرگ او انسانی از میوه و شاخه آن استفاده کند برای او صدقه جاریه است، خداوند انسان را موظف کرده که درخت را بکارد و آن را آبیاری کند، باید فرهنگ درختکاری بیش از این در کشورمان احیا و توسعه یابد.

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :