پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - تهیه طرح های مرتعداری برای 450 هزار هکتار از مراتع استان تهران
پیشخوان روزنامه ها
آمار بازدید
بازدید روز : 1553
بازدید کل : 223499
آخرین بروزرسانی:
1 فروردين 1398 17:10
بازدید : 110 11 مهر 1397 15:0 شماره :52338
معاون فنی منابع طبیعی استان تهران خبرداد؛
تهیه طرح های مرتعداری برای 450 هزار هکتار از مراتع استان تهران
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران گفت: با هدف حفظ، احیاء، اصلاح، توسعه و بهره برداری صحیح از مراتع تا کنون برای حدود 450 هزار هکتار از مراتع استان تهران طرح های مرتعداری تهیه و به تصویب رسیده و در اختیار مجریان قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران سید علی عظیمی با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری 10 طرح مرتعداری در سطحی بیش از 13 هزار هکتار از مراتع شهرستان های فیروزکوه و شمیرانات تهیه و مورد تصویب کمیته فنی این اداره کل قرار گرفته است افزود: مراتع به عنوان منابع ارزشمند طبیعی از لحاظ اقتصادی و زیست محیطی دارای اهمیت بسیاری هستند که علاوه بر منابع تأمین غذای دام دارای کارکردهای متعددی از قبیل حفظ آب، خاک و بستری مناسب برای تولید و پرورش گیاهان داروئی و صنعتی می باشند که ضرورت ایجاب می کند برای حفظ این منابع و بهره وری بیشتر از آن طرح هائی همچون طرح های مرتعداری با رویکرد اقتصادی و احیائی و اصلاحی در مراتع اجرا شود.

وی در ادامه اظهار داشت: طرح های مرتعداری از جمله ابزارهای مدیریتی جهت افزایش کمی و کیفی مراتع به شمار می آید که پس از تهیه توسط مجریان عملیات اصلاحی و احیائی با نظارت انجام می شود.

این مقام مسئول تأکید کرد: در طرح های مرتعداری به تمامی جنبه های یک اکوسیستم مرتعی یعنی آب، خاک و پوشش گیاهی توجه شده و در تهیه طرح های مرتعداری نکاتی مانند ظرفیت چرای مجاز مراتع در شرایط موجود، استعدادهای مرتع از لحاظ افزایش تولید، اراضی مستعد کشت جهت علوفه کاری، دام موجود در مرتع و... در نظر گرفته می شود.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :