بازدید : 40 19 شهريور 1396 12:44 شماره :52484

175 هزار هکتار از مراتع و تالاب جنوب شرق استان تهران در معرض نابودی قرار دارد
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین گفت: 175 هزار هکتار از مراتع و تالاب بند علیخان در جنوب شرق این شهرستان در معرض نابودی قرار گرفته و تهدیدی جدی برای استان تهران و استان های مجاور محسوب می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران احمد فدائی با اعلام این مطلب افزود: براثر خشکسالی های مداوم و بارش های کم و همچنین نرسیدن آب کافی از طریق آبهای سطحی و رودخانه ها، این تالاب در معرض خشکی و نابودی قرار گرفته است که ضرورت ایجاب می کند برای حل این بحران دستگاه های ذیربط همکاری و تعامل لازم را داشته باشند.
فدائی اضافه کرد: این تالاب جزو تالابهای فصلی و از نوع تالابهای شیرین است و از آنجائیکه زیستگاه مناسب و محل مهاجرت پرنده هایی همچون درنا ، غاز و اردک می باشد از لحاظ زیست محیطی دارای ارزش بالائی بوده و برای موضوع گردشگری از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
 
 
 
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین خاطر نشان کرد: آب مورد نیاز این منطقه سابقاً از سه رودخانه شور و شیرین، کرجی و کن و رودخانه جاجرود تأمین می شد که در حال حاضر فقط پسآب فاضلاب شهر تهران و بخشی از آب رودخانه کرجی و کن آن هم به صورت فصلی و محدود به یک یا دو ماه به این منطقه می رسد که به هیچ وجه نیاز آبی این منطقه را برطرف نمی کند.
این مقام مسئول به دلایل بوجود آمدن این بحران اشاره کرد و در این ارتباط بیان داشت: عدم بهره برداری اصولی و مناسب از منابع آب زیرزمینی و سطحی ، نبود مدیریت و برنامه ریزی دقیق برای استحصال آب ، عدم سهمیه بندی مناسب برای استفاده از آب در مناطق بالادست و همچنین شرایط طبیعی و اقلیمی حاکم بر این منطقه از جمله دلایل خشک شدن این تالاب به شمار می آید.
وی در مورد پیامدهای ناشی از این بحران زیست محیطی گفت: چنانچه برای احیای این تالاب و نجات مراتع منطقه اقدام عاجلی صورت نگیرد باید شاهد هجوم ریزگرد ها به پایتخت و استان های همجوار، ایجاد گسل و فرونشست زمین، به خطر افتادن معیشت عشایر بهره بردار و اراضی کشاورزی و از بین رفتن زیستگاه پرندگان و حیات وحش باشیم.
فدائی به راهکارهای اجرائی برای احیا و نجات مجموعه زیست محیطی منطقه اشاره کرد و یادآور شد: تأمین آب مناسب از طریق پسآب تصفیه شده فاضلاب شهر تهران، احیاء مسیر انحراف رودخانه شور و شیرین که در ضلع جنوبی شهرک صنعتی چرمشهر قرار گرفته ، مبارزه با متخلفین بدون مجوز برداشت آبهای سطحی و تخصیص اعتبار لازم برای احیای رودخانه تأمین کننده آب این تالاب از جمله اقداماتی است که با انجام آنها گام مثبتی برای احیای این مجموعه ارزشمند برداشته خواهد شد که امیدواریم تمامی دستگاه های ذیربط مشارکت همه جانبه را در این مسیر داشته باشند.
وسعت این تالاب 75 هزار هکتار است که 25 هکتار آن در حوزه استحفاظی استان تهران و شهرستان ورامین و مابقی در استان قم واقع شده و از 100 هزار هکتار مراتع این منطقه 76 هزار هکتار آن در استان تهران و شهرستان ورامین و مابقی در استان های سمنان و قم قرار دارد.

|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :