پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - کاهش انتقال حجم رسوبات به سد ماملو با اقدامات آبخیزداری
پیشخوان روزنامه ها
آمار بازدید
بازدید روز : 7456
بازدید کل : 313139
آخرین بروزرسانی:
26 تير 1398 ساعت 11:14
بازدید : 57 24 ارديبهشت 1398 ساعت 13:2 شماره :59810
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری پردیس خبر داد؛
کاهش انتقال حجم رسوبات به سد ماملو با اقدامات آبخیزداری
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پردیس گفت: اقدامات آبخیزداری موجب کاهش انتقال حجم رسوبات به سد ماملو شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران یحیی روستایی با بیان اینکه سیل یکی از مخرب ترین بلایای طبیعی می باشد اما اقدامات آبخیزداری و توسعه پوشش گیاهی می تواند از خسارات آن پیشگیری کند افزود: در شرایط وقوع بارش های شدید امکان ایجاد سیلاب های مخرب وجود دارد که عملیات آبخیزداری در قالب پروژه های مکانیکی و بیولوژیکی در بالادست حوزه های آبخیز می تواند ضمن کاهش سرعت جریان آب، موجب کنترل سیلاب و رسوبات به مناطق پائین دست شود.

روستایی به پروژه های آبخیزداری که سال گذشته در حوزه های آبخیز شهرستان پردیس اجرا شد اشاره کرد و اظهار داشت: سال گذشته و از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و استانی در حوزه آبخیز گلخندان 4 بند سنگی- ملاتی به حجم حدودی 6 هزار متر مکعب ایجاد و در حوزه آبخیز باغکمش 2 بند سنگی-ملاتی به حجم 870مترمکعب، 3 بند سنگی-گابیونی به حجم 550 مترمکعب و عملیات خشکه چین به حجم 20 مترمکعب اجرا شد.

این مقام مسئول به بیان اثربخشی اجرای این پروژه ها پرداخت و خاطر نشان کرد: اقدامات خوبی که در این حوزه های آبخیز سال گذشته انجام شد، امسال و در پی بارش های شدیدی که داشتیم توانست علاوه بر کنترل سیلاب، از خسارات احتمالی به زیرساخت های شهری، روستایی و کشاورزی جلوگیری به عمل آورد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه رودخانه های فصلی و دائمی واقع در حوزه های آبخیز شهرستان پردیس همگی به مخزن سد ماملو وارد می شوند که بر این اساس اقدامات آبخیزداری انجام شده موجب کاهش حجم رسوبات منتقل شده به مخزن این سد شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پردیس به دستآوردهای دیگر فعالیت های آبخیزداری اشاره کرد و بیان داشت: در سایه این اقدامات شاهد ذخیره شدن حجم قابل توجهی از نزولات جوی در پشت بندهای ایجاد شده، تغذیه سفره های آب زیرزمینی، بهبود پوشش گیاهی و رونق تولید هستیم.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :