پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - گیاهان داروئی
پیشخوان روزنامه ها
آمار بازدید
بازدید روز : 5895
بازدید کل : 106577
آخرین بروزرسانی:
3 مهر 1397 12:53
گیاهان داروئی

 

 

نام فارسی: آویشن 

 نام علمی: zataria multiflora  

مشخصات:

گیاهی چند ساله و خشبی، دارای ساقه های چوبی و منشعب به ارتفاع 70-20 سانتیمتر، برگهای لوزی شکل و متقابل و به رنگ سبز خاکستری، گل ها کوچک و سفید رنگ و مجتمع در انتهای ساقه قرار دارند

قسمت مورد استفاده:

آویشن به صورت دم کرده برگ، سرشاخه و گل این گیاه بطور مستقیم و همچنین عرق و اسانس و ضماد آن نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص دارویی:

برای درمان سیاه سرفه ، عفونت، سرماخوردگی، آنفلوآنزا، نفخ، گرفتگی عضلات، آسم، انگل معده، اسهال، دل پیچه، بی خوابی، کلیه، مثانه، سیاتیک، گلو درد، برونشیت، افسردگی، سرگیجه و نقرس استفاده می شود.

رویشگاههای عمده: شهرستان های ریگان، بردسیر، بافت، زرند، کرمان، کوهبنان

 

 

 

آنغوزه: 

یکی دیگر از گیاهان دارویی با ارزش اقتصادی بالا آنغوزه است، که صمغ آن مورد استفاده قرار می گیرد. صمغ آنغوزه در فارسی به انگدان، و در کتب سنتی به نام انجدان گفته می شود. این گیاه دارای دو گونه، آنغوزه تلخ و آنغوزه شیرین در استان کرمان می باشد.

مشخصات:

گیاهی چند ساله، علفی بزرگ، دارای ساقه راست گوشتی ضخیم و استوانه ای، به ارتفاع حدود 2 متر است، گل آذین آن چترمرکب و به رنگ زرد می باشد، برگها بزرگ بطول 60-50 سانتیمتر و بدون دمبرگ می باشند.

خواص دارویی:

ضمن اینکه شیره آنغوزه بعنوان ادویه مصرف می گردد، از آن در درمان بیماری های تشنج-هیستری، سستی اعضاء، فلج، صرع کودکان، اسپاسم حنجره، بیماری های عصبی، بیماری های گوارشی، یبوست افراد مسن، سیاه سرفه، آسم، دندان درد و غیره نیز استفاده می شود.

 

 

 

زیره سیاه 

Bunium persicum

با ارزش ترین گیاه دارویی استان بوده که همواره نام آن با نام استان کرمان عجین می باشد و در تمامی سطح کشور، کرمان را با نام آن می شناسند.

مشخصات:

گیاهی دو ساله به ارتفاع 90-30 سانتیمتر،  با ساقه تو خالی، شیار دار و بدون کرک است.

برگها سبز، با بریدگی و تقسیمات دو رشته ای، گلها مجتمع بصورت چتر مرکب و به رنگ سفید ، میوه بیضی شکل و به رنگ قهوه ای شکلاتی تا سیاه و بسیار معطر

قسمت مورد استفاده:

بذر آن می باشد که قبل از رسیدن کامل (قهوه ای شدن)برداشت می شود.بذر زیره در صورت رسیدن زیاد روی زمیت ریخته و تقریباً قابل جمع آوری نمی باشد.میوه زیره مستقیماً و یا به صورت دم کرده مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص دارویی:

زیره دارای اثر نیرو دهنده، بادشکن، هضم کننده، ضد کرم، ضد تشنج است.برای معطر کردن غذا و همچنین برای درمان دل پیچه کودکان، ضعف اعصاب، ریزش آب از چشم، سرفه، تنگی نفس، نفخ، گزش جانوران نیز مورد استفاده قرار می گیرد.   

 

چاپ | ارسال به ديگران  |